Eski Otel Natura

Giriş kapısındaki kitabeye göre 1885 yılında yapıldığı anlaşılan konağın ilk sahibi Hacı Yosuf Yoğan/İosif İoannis olarak bilinmektedir. Öncesinde ev olarak kullanılan yapı günümüzde otel olarak hizmet vermektedir. Konak uzun yıllar Natura Otel olarak hizmet verdiğinden günümüzde de daha çok bu isimle tanınmaktadır. Yapı iki katlı ve dikdörtgen planlıdır.

Yığma tekniğiyle yapılan konağın duvarlarında taş; kapı, tavan ve pencerelerde ise ahşap malzeme kullanılmıştır. Konağın giriş kapısı güneybatı cephesinde yer almaktadır. Yapıya, iki kanatlı ahşap ve kemerli olan kapıdan girilmekte ve açık avluya geçilmektedir. Bu avlunun arkasında, kuzeydoğu yönünde büyük bir bahçe alanı bulunmaktadır. Konağın giriş kapısında, yuvarlak bir kitabe üzerinde Nisan 1888 tarihi ve bir satır Yunanca yazıt yer almaktadır.

Üst kat giriş kapısında ise, 1885 Nisan 16 tarihi ve konağın sahibinin adı yazılmış ve iki başlı kartal figürü tasvir edilmiştir. Bu kapının üzerinde yuvarlak aydınlatma penceresi ve onun üstünde bir sahanlık yer almaktadır. Yapının zemin katı kuzey yönündeki hol girişinde bir şapel bulunmaktadır. Bu katın bir diğer odasında ise ahşap bir dolap içinden gizli geçit ile bodrum katında bulunan şifahane bölümüne geçilmektedir. Evin üst katındaki bir odada niş içinde, kompozisyonun merkezinde bir kadın ve çocuk figürünün olduğu duvar resmi bulunmaktadır.