Maraşoğlu Köprüsü

Maraşoğlu köprüsü iki mahalleyi, Osmanlı dönemindeki adlarıyla Gavras ile Yeni Mahalle’yi birbirine bağlayan taş bir köprüdür. Sinasos’un önde gelen Rum ailelerinden birine mensup olan Vasilios Maraşoğlu tarafından 1865 yılında yaptırılmıştır. Üç sivri kemerli, kesme taştan yapılmış olan, 16 metre uzunluğunda ve 2.5 metre genişliğindeki köprünün duvarları farklı dönemlerde onarım görmüştür. Günümüzde de köprü, iki mahalleyi birbirine bağlayan en kestirme yol olarak kullanılmaktadır.

Köprünün üzerinde yer alan kitabenin ilk satırında, “yaptıran Maraşoğlu Vasil” anlamına gelen Osmanlıca yazıt; sonraki altı satırda ise Yunanca “İki ayrı parçayı birleştiren bir bağlantı gibi/Bir kasabanın iki bölgesini birleştiriyorum. /Ancak şanlı bir zaferin takı gibi de/Aziz bir hemşerimizin erdemini ölümsüz kılıyorum./Vasilios Maraşoğlu’nun ruhu şad olsun” yazıtı yer almaktadır.

Eskiden köprünün olduğu yerde, yaklaşık 2 km uzunluğunda ve 4-5 metre genişliğinde bir yarık olan Dergos çayı varmış. Zaman içerisinde köy halkı, daha önce yüksek kayalar üzerine oyularak yapılmış evlerinden çıkarak çay kenarlarındaki setler üzerine tek ve iki katlı evler yapmışlar. İnsanların duvarlar, setler ve bağlantılar inşa etmesiyle çayın yatakları daralarak kenarları yükselmiş. Ayrıca çay yatağındaki uygun yerlere yakacak odun sağlamak için kavak ve salkım söğütler dikmişler.

Diğer Yapılar